Menu
Kilka słów na temat opinii negatywnych o pompach ciepła. Czy są one prawdziwe czy też mają drugie dno? Zapraszamy do przeczytania poradnika!
Podejmując rozmowę o pompach ciepła, możemy spotkać się z negatywnymi opiniami na ich temat. Skąd się one biorą i czy… nie są to po prostu powielane mity? Odpowiedź nie jest jednoznaczna – stąd obszerny poradnik na ten temat!
Pompy ciepła to technologia znana od lat, jednak dopiero w ostatnim czasie rozpowszechniona na szerszą skalę – w wyniku konieczności odejścia od nieekologicznych i mało wydajnych źródeł ciepła. Przeprowadziliśmy wyliczenia, które udowadniają, że stanowią one najoszczędniejszy sposób ogrzewania budynku – link znajduje się TUTAJ.
Dlaczego więc wciąż słyszy się negatywne opinie na temat pomp ciepła? Z czego one wynikają?
Za chwilę zagłębimy się w konkretne powody, dla których właściciele budynków twierdzą, że pompa ciepła nie była trafionym wyborem i sprawia jedynie problemy.
Jednakże w tym miejscu podejmujemy się wyzwania określenia jednego, głównego powodu takiego stanu rzeczy. Otóż…
Negatywne opinie o pompach ciepła mają najczęściej źródło w braku profesjonalizmu firmy montującej to urządzenie grzewcze.
Najgorszy scenariusz to taki, w którym instalator ma małe doświadczenie, wiedzę czy kwalifikację do montażu pompy ciepła. Nie da się ukryć, że instalacja tego urządzenia grzewczego jest znacznie bardziej skomplikowana niż tradycyjnych źródeł ciepła – m.in. ze względu na konieczność uwzględnienia odpowiedniego zładu wody, jak również rozwiązań przeciw zamarzaniu wody w pompach ciepła typu monoblok.
Kolejna kwestia to wybór właściwej mocy pompy ciepła dla charakterystyki danego budynku. I tutaj niestety rodzą się największe problemy, które opisujemy poniżej.
Jeżeli przed tym od razu chcesz wybrać zweryfikowanego instalatora – wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą i omówimy szczegóły!
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.
Z tą opinią negatywną spotykamy się niestety dość często i wynika ona w najgorszym wypadku z wyboru zbyt niskiej mocy pompy ciepła względem danego budynku – czyli po raz kolejny błąd po stronie instalatora, który powinien oszacować ją w fachowy sposób!
Problem może jednak leżeć, gdzie indziej – otóż instalator mógł wprowadzić błędną docelową wartość temperatury wody na wylocie lub zrobił to samodzielnie użytkownik. Rozwiązanie tego problemu jest więc na szczęście proste i polega na zmianie ustawień w sterowniku.
Trzeba też pamiętać, że posiadając w domu instalację grzejnikową starego typu, powinniśmy zasilać ją pompą ciepła wysokotemperaturową – nieco bardziej przystosowaną do wyższych temperatur wody na wylocie!
Zbyt duże zużycie energii elektrycznej wynika najczęściej również z błędnego oszacowania mocy pompy ciepła. Jeżeli pompa ciepła o zbyt niskiej mocy posiada wbudowaną grzałkę elektryczną – będzie się ona załączała przy zbyt wysokich temperaturach otoczenia. A decydując się na pompę ciepła chcemy raczej się ogrzewać „z powietrza lub gruntu”, a nie z ogrzewania elektrycznego, które ma jedynie pełnić rolę wsparcia przy wyjątkowo niskich temperaturach.
Bardzo często instalatorzy zaniżają przewidywanie zużycie energii elektrycznej w celu uatrakcyjnienia oferty. Musisz mieć to również na uwadze. Stąd po raz kolejny musimy zaznaczyć o roli wyboru właściwego instalatora.
Kolejna kwestia to wysoka cena samego urządzenia – jest ona nawet kilkukrotnie większą niż np. kotła gazowego. Niektóre pompy ciepła z najwyższej półki kosztują nawet 50 000 zł!
Trzeba tutaj jednak pamiętać o istotnej kwestii – mianowicie takie ceny wynikają poniekąd z uruchomienia wielu dotacji, prawdopodobnie dostępnych również dla Ciebie.
Warto również wiedzieć, że najdroższa pompa ciepła wcale nie jest najbardziej opłacalna. Decydując się na ten rodzaj urządzenia grzewczego z górnej półki płacimy z reguły za markę i dodatkowe cechy np. design, które nie zawsze są warte swojej ceny – z resztą podobnie jak w przypadku samochodów.
Niektóre marki oferują bowiem pompy ciepła o wydajności, niezawodności i warunkach gwarancyjnych w cenach… dwa razy mniejszych od analogicznych urządzeń grzewczych z najwyżej półki.
Problem polega jednak na tym, że instalatorzy polecają nam bardzo często pompy ciepła… które sami oferują i nie zawsze będzie to wybór najkorzystniejszy. Warto też z drugiej strony wiedzieć, że w celu zachowania okresu wydłużonej ochrony gwarancyjnej na urządzenie, instalator musi być bardzo często autoryzowany przez danego producenta – wspomnieliśmy już wcześniej, że montaż pompy ciepła to niestety nie taka łatwa sprawa.
Jeżeli możesz więc pozwolić sobie na mniej atrakcyjnie wizualną pompę ciepła, zdecydowanie warto rozeznać się w temacie przed zakupem. Pomóc Ci w tym może przygotowany przez nas ranking producentów pomp ciepła. A jeśli chcesz konkretnie poprosić nas o wsparcie w tym zakresie – wypełnij poniższy formularz!
Niestety po raz kolejny kłania się wybór urządzenia nierenomowanej marki z co gorsza – słabymi warunkami gwarancyjnymi z przedstawicielami znajdującymi się jedynie w daleko wschodnich regionach globu.
Niestety niektóre marki owiane są złą sławą pod kątem niezawodności. Rozumiemy irytację właścicieli takich pomp ciepła, gdy muszą czekać również kilka tygodni na części zamienne do urządzenia grzewczego, które nie wytrzymało presji zimowego klimatu.
To wszystko dostajemy w pakiecie z pompami ciepła wątpliwego pochodzenia i niestety nie można za to winić samej technologii.
Dlatego zachęcamy Cię do skorzystania z naszego wsparcia!
Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.