Menu

Sprężarka inwerterowa w pompach ciepła

Czym są sprężarka inwerterowa i czy opłaca się kupić pompę, która jest w nią wyposażona? Sprawdź nasz poradnik, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 07/02/2023

Czas lektury: 5 min

Sprężarka to niezwykle ważny podzespół w każdej pompie ciepła. Odpowiada za przenoszenie energii grzewczej z otoczenia do budynku. Co jednak kryje się pod określeniem – sprężarka inwerterowa? Sprawdzamy!

Z poniższego poradnika dowiesz się m.in. czym jest pompa ciepła, jak działa, jaka jest jej cena, jak również, kto produkuje sprężarki inwerterowe. Zapraszamy!

Co to jest sprężarka inwerterowa?

Jednym z największych problemów związanych z wyborem klasycznej pompy ciepła jest dostosowanie jej mocy do zapotrzebowania energetycznego budynku, którego określenie jest niezwykle skomplikowane – jest to wartość wciąż szacunkowa. Wystarczy, że w rodzinie pojawi się dziecko czy na dłuższy czas odwiedzi nas dalsza rodzina lub znajomi, a zapotrzebowanie gospodarstwa może dość mocno się zmienić, a to oznacza pewien spadek wydajności pompy.

Przy klasycznych sprężarkach typu ON/OFF pracujących przy wyższych temperaturach, moc grzewcza pompy ciepła jest nadmierna w stosunku do warunków – tym samym koniecznie jest stosowanie tzw. zbiornika buforowego.

Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie sprężarka inwerterowa z regulacją mocy grzewczej, dzięki niej możliwe jest utrzymanie bardzo stabilnej temperatury w zmiennych warunkach, jak również niezwykle precyzyjne określenie temperatury na wylocie. Jej zaletą jest również szybsze uzyskanie docelowej temperatury zasilania.

Zasada działania sprężarki inwerterowej

Sprężarka inwerterowa zasilana jest prądem stałym, dostarczanym przez instalację fotowoltaiczną lub przekształconym w konwerterze DC/AC. Z kolei na „wyjściu” z inwertera znajduje się prąd 3-fazowy o określonych parametrach – tym samym możliwa jest modulacja mocy pompy ciepła, która realizowana jest za pomocą zmiany częstotliwości i amplitudy prądu stałego.

Rodzaje sprężarek inwerterowych

Najlepszym, lecz oczywiście jednocześnie najdroższym, rodzajem sprężarek inwerterowych są tzw. scroll. Warto wiedzieć, że praktycznie tylko marki premium oferują takie podzespoły w swoich pompach ciepła – stąd poniekąd ich wysokie ceny.

Drugim rodzajem są tzw. sprężarki inwerterowe DC Twin-rotatory, czyli podwójne rotacyjne. Można powiedzieć, że są one „złotym środkiem” pomiędzy tradycyjnymi sprężarkami typu scroll, a klasycznymi rotacyjnymi. Podwójne rozwiązanie eliminuje wady tych ostatnich w postaci niskiej stabilności pracy. Stanowi idealne połączenie relatywnie niskiej ceny i wysokich walorów technicznych.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Co daje inwerter w pompie ciepła?

Za chwilę podsumujemy więc zalety modulowanych pomp ciepła, które zostały już nieco omówione powyżej – lecz to nie koniec, sprężarki inwerterowe zapewniają jeszcze inne korzyści.

W przypadku pomp ciepła o modulowanej mocy mamy do czynienia z tzw. soft start, ang. łagodny rozruch. Sprężarka nie jest bowiem uruchamiana z pełnym natężeniem prądu rozruchowego, lecz dawkowanym, co przekłada się na większą trwałość urządzenia.

Poniżej prezentujemy więc najważniejsze zalety inwerterowych pomp ciepła:

  • Oszczędności w związku z regulacją poboru prądu
  • Precyzyjna regulacja wody na wylocie – odchylenie wynosi w ich przypadku maksymalnie 0.5 °C, natomiast przy rotacyjnych nawet 2°C
  • Dopasowanie mocy pompy ciepła do zmieniającego się zapotrzebowania energetycznego budynku
  • Większa trwałość sprężarek inwerterowych
  • Cichsza praca inwerterowych pomp ciepła

Cena sprężarki inwerterowej

Ceny sprężarek różnią się w zależności od typu podzespołu (scroll czy twin-rotatory), jak również jej mocy i producenta. Koszt zakupu, jaki musimy ponieść mieści się więc w przedziale od 3.000 do nawet 10.000 złotych.

Niestety, szczególnie w przypadku sprężarek „wątpliwego” pochodzenia może dochodzić do sytuacji, kiedy to dochodzi do jej uszkodzenia lub przedwczesnego wyeksploatowania. Tym samym naprawa polega najczęściej na wymianie tego podzespołu na nowy – w niektórych sytuacjach można nawet zdecydować się na montaż sprężarki inwerterowej innego producenta, lecz taka możliwość musi zostać zweryfikowana.

Sprężarki inwerterowe w pompach ciepła – producenci

Warto wiedzieć, że sprężarki inwerterowe nie zawsze są produkowane przez markę, której logo znajdziemy na obudowie pompy ciepła. Warto więc mieć świadomość, jakie kompresory są godne uwagi.

Sprężarki inwerterowe Mitsubishi

Mitsubishi produkuje jedne z najlepszych sprężarek inwerterowych, które są obecne na rynku – zastosowano je oczywiście w pompach ciepła Mitsubishi Heavy Industries, lecz również inni producenci wykorzystują je w swoich produktach.

Sprężarki inwerterowe LG

Kolejną ciekawą propozycją są sprężarki inwerterowe dostarczane przez koreańską markę, o której również napisaliśmy naszą opinię. Co ciekawe LG jest twórcą pierwszej hybrydowej sprężarki spiralnej typu R1, która pozwala na obłędny zakres pracy 10Hz-150Hz – zakres częstotliwości w klasycznych inwerterowych pompach wynosi ok. 20-130Hz. Stąd sprężarki tego typu znacznie szybciej osiągają zakładaną temperaturę, zapewniając jednocześnie niesamowicie płynny start.

Sprężarki inwerterowe Panasonic

Sprężarki inwerterowe są również produkowane przez japońską markę, a mianowicie Panasonic. Produkuje zarówno klasyczne sprężarki rotacyjne i typu scroll. Niestety przez liczne awarie zbierają ostatnio wiele negatywnych opinii.

Sprężarki inwerterowe Hitachi

Hitachi oferuje bardzo szeroki asortyment modulowanej mocy od 5 do prawie 70 kW mocy (oczywiście w różnych jednostkach). Hitachi posiada zarówno kompresory z regulacją mocy opierające swoje działanie na czynniku R32, jak i R410A.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow