Menu

Koszt i moc pompy ciepła do domu 120m2

Pompa ciepła do domu 120m2? Sprawdzamy ile będzie kosztować i jaką powinna mieć moc. Zapraszamy do przeczytania całego poradnika!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 07/02/2023

Czas lektury: 4 min

Zakup odpowiedniej pompy ciepła to poważna inwestycja, którą trzeba dobrze przemyśleć. Właśnie z tego powodu warto przeczytać ten artykuł, jeżeli szukasz pompy ciepła do domu o powierzchni 120m2 – czyli dość klasycznego.

Przedstawimy Ci, co warto wziąć pod uwagę przy określaniu kosztów, jak również czynniki wpływające na docelową moc grzewczą urządzenia. Zapraszamy do zapoznania się z naszą publikacją!

Jak dobrać właściwą moc pompy ciepła do domu 120m2?

Niestety mitem jest stwierdzenie, że moc pompy ciepła można dobrać wyłącznie w oparciu o powierzchnię budynku wyrażoną w metrach kwadratowych.

Jeżeli natomiast chodzi o sam koszt pompy ciepła, to sprawa wygląda nieco inaczej – poznając zalety i wady różnych urządzeń, możemy w większym stopniu samodzielnie zadecydować o wyborze pompy ciepła pod tym kątem.

Przyjmuje się, że średnie zapotrzebowanie na ciepło w domu o powierzchni 120m2 wynosi około 30-50 W/m2 – mnożąc te dwie wartości przez siebie, otrzymamy więc wartość 4.5 kW - 6 kW, którą powinna charakteryzować się pompa ciepła. Powtórnie – nie zapominajmy jednak o innych czynnikach, aby określić precyzyjnie moc pompy ciepła.

Czynniki wpływające na moc pompy ciepła do domu 120m2

Przejdźmy więc do wspomnianych zmiennych. Domy o powierzchni 120m2 można określić po prostu jako klasyczne. Z reguły w ich przypadku nie spotkamy się z elewacją wykonaną ze szkła, która jest najprostszą drogą do mocnej ucieczki ciepła – jeżeli jednak mamy takie rozwiązanie w swoim budynku, musimy to zdecydowanie uwzględnić.

Warunki klimatyczne

Polski klimat jest przejściowy – co oznacza, że jest również dość zróżnicowany w zależności od danego obszaru.

Nasz kraj podzielony jest na strefy klimatyczne według poniższej mapy:

Poniżej natomiast prezentujemy średnioroczne temperatury dla każdej z nich:

Strefa klimatyczna Średnioroczna temperatura zewnętrzna [°C]
I 7,7
II 7,9
III 7,6
IV 6,9
V 5,6

Można więc łatwo zauważyć dość znaczące różnice, które wpływają na wydajność pompy ciepła w zależności od obszaru. Zakładając, że porównujemy dokładnie dwa bliźniacze domy o powierzchni 120m2 z zapotrzebowaniem 40 W/m2 - w Bukowinie Tatrzańskiej zamiast pompy o mocy 4 kW montowanej w Koszalinie - może być potrzebna nawet 6 kW!

Stopień termoizolacji budynku

Budownictwo jest znane ludzkości od niepamiętnych czasów. Z tego powodu naturalny jest fakt, że technologie i trendy budowlane zmieniały się na przestrzeni lat. Wszystko to wpływa na poziom termoizolacji budynku, czyli dążenia do tego, aby jak najmniej ciepła uciekało z wnętrza np. poprzez eliminację mostków cieplnych.

Na izolację budynku wpływa także wybór odpowiedniej grubości materiału izolacyjnego, jak również nawet umiejscowienie okien (ekspozycja na słońce) – w przypadku domów pasywnych właśnie tak projektuje się budynek.

Osiągalna jest w ich przypadku moc na poziomie nawet 3kW. Poniżej prezentujemy tabelę, która według konkretnych standardów energetycznych, pomoże Ci dobrać właściwą moc pompy ciepła. Wykorzystamy przy tym wspomniany wcześniej wzór.

Poziom termoizolacji/standard Cechy charakterystyczne Zapotrzebowanie energetyczne Pompa ciepła
Bardzo zła izolacja Brak izolacji termicznej przegród zewnętrznych, niezespolone okna, wentylacja grawitacyjna. 170 kWh/m2/rok Nieopłacalna
Standard WT 2008 Mała izolacja termiczna przegród zewnętrznych (10 cm ściana, 15 cm poddasze), niezespolone okna, wentylacja grawitacyjna. 120 kWh/m2/rok 14 - 18 kW
Standard WT 2017 Większa izolacja termiczna przegród zewnętrznych (12 cm ściany, 20 cm poddasze), okna dwuszybowe, wentylacja grawitacyjna. 80 kWh/m2/rok 9 - 12 kW
Standard WT 2021 Dobra izolacja termiczna (17 cm ściany, 25 cm poddasze), okna trzyszybowe, wentylacja z odzyskiem ciepła. 55 kWh/m2/rok 6 - 10 kW
EU 40 Budynek o bardzo dobrej izolacji termicznej (20 cm ściany, 30 cm poddasze), okna trzyszybowe, wentylacja z odzyskiem ciepła. 40 kWh/m2/rok 4 - 6 kW
EU 25 Budynek o znakomitej izolacji termicznej (23 cm ściany, 35 cm poddasze), okna trzyszybowe o przenikalności pon. z U<0,8W/m2K, rekuperacja (A+) 25 kWh/m2/rok 1.5 - 3 kW (inwerterowa)
EU 15 Budynki pasywne (>25 cm ściany, >35 cm poddasze), okna trzyszybowe o przenikalności pon. z U<0,8W/m2K, rekuperacja (A+), odpowiedni projekt ułożenia okien. 15 kWh/m2/rok 1.5 - 3 kW (inwerterowa)

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Liczba osób w gospodarstwie i ich sposób eksploatowania budynku

Kolejna bardzo istotna kwestia to osoby, które na co dzień znajdują się w gospodarstwie domowym. Podnosi to szczególnie koszty związane z ogrzewaniem ciepłej wody użytkowej (cwu). Pompa ciepła (szczególnie ta bez sprężarki inwerterowej musi być dopasowana pod kątem docelowej temperatury w domu (co), jak i docelowej temperatury wody użytkowej (cwu).

Gospodarstwo domowe składające się z 7 osób zużyje także po prostu więcej ciepłej wody niż to, które składa się z 3 osób. Na dodatek w przypadku tego pierwszego, ogrzewanie musi „chodzić” niemal zawsze w okresie zimowym – gdyż rzadko się zdarza, aby nikogo nie było w domu.

Ile kosztuje pompa ciepła do domu o powierzchni 120m2?

Jeżeli posiadamy dobrze ocieplony dom o powierzchni 120m2 i na dodatek znajduje się on w nieskrajnej strefie klimatycznej – pompa ciepła o mocy 6 kW powinna świetnie spełniać swoją funkcję. Cena takiego urządzenia może być różna, jednak klasyczna powietrzna pompa ciepła do domu 120m2 z montażem powinna kosztować w granicy 25.000 – 45.000 złotych.

Co wpływa na koszt pompy ciepła do domu 120m2?

Po pierwsze – marka. Na rynku znajdziemy zarówno pompy ciepła budżetowe, z średniej półki i z klasy premium. Zakładając, że mówimy o klasycznej pompie ciepła 6 kW typu SPLIT bez zasilania inwerterowego, ceny będą wyglądać dla poszczególnych półek cenowych następująco:

  • Budżetowe - 15.000 - 20.000 zł
  • Średnia półka - 20.000 - 35.000 zł
  • Premium - 35.000 zł wzwyż

Rodzaj pompy ciepła

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na cenę pompy ciepła jest jej rodzaj – szczególnie pod kątem typu zastosowanej sprężarki. Te z modulowaną mocą są droższe nawet o 20%, jednak zapewniają wyższą wydajność dzięki inwerterowi. Takie rozwiązanie gwarantuje także większą trwałość sprężarki.

Gruntowa pompa ciepła kosztuje znacznie więcej niż powietrzna, jednak gwarantuje stabilniejszą wydajność. Inwestycja w jej zakup to kwota nawet trzy razy większa niż w przypadku powietrznej - czyli około 60-80 tysięcy złotych.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Co kupujemy wraz z pompą ciepła?

Jeżeli wraz z pompą ciepła kupujemy tzw. system All-in-one, to koszt pompy ciepła wzrośnie. O co chodzi? All-in-one to rozwiązanie stosowane w pompach typu split, w którym jednostka wewnętrzna posiada wbudowany zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Zapewnia to oszczędność miejsca, jak również wydajniejsze grzanie cwu!

Niektórzy producenci oferują za dodatkową opłatą moduł łączności WiFi (choć nie wszyscy) lub dodatkowe funkcje sterownika. Często trzeba również dopłacić za dłuższą gwarancję producenta. Weryfikujmy również koszty związane z przeglądami i serwisami.

Warto więc weryfikować i porównywać różne oferty, aby otrzymać najkorzystniejsze pakiety w atrakcyjnej cenie!

Skorzystanie z dofinansowania

Zdecydowanie przyjemniejszym czynnikiem wpływającym na koszt pompy ciepła do domu 120m2 jest możliwość wzięcia dotacji na pompę ciepła. Poniżej krótki opis różnych programów:

  • Moje Ciepło – dofinansowanie dla nowych budynków
  • Czyste Powietrze – dofinansowanie na wymianę starego źródła ciepła
  • Stop Smog – wysoka inwestycja dla gospodarstw w gorszej sytuacji finansowej

Dowiedz się więcej na temat dofinansowań do pomp ciepła!

Podsumowanie

Moc i koszt pompy ciepła do domu o powierzchni 120m2 trzeba uzgodnić ze specjalistami lub w oparciu o zdobytą przez nas wiedzę związaną z różnymi urządzeniami czy technologiami. Takie domy z reguły nie są wymagające, więc moc pompy nie powinna przekraczać 8 kW.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow