Menu

Pompa ciepła Vaillant – recenzja

Niemiecki koncern od zawsze związany z produkcją urządzeń grzewczych. Wysoka wydajność, inteligentne systemy i „niemiecki” standard wykonania.

Niemcy

employees kilkanaście tysięcy pracowników

clock Od 1874

Szukasz wydajnego, ekonomicznego i ekologicznego źródła ogrzewania? Pompa ciepła Vaillant to ciekawa propozycja, jeżeli cenisz sobie zaufane marki!

W poniższej recenzji weźmiemy pod lupę tego producenta. Rozpatrzymy wydajność, opłacalność, wiarygodność oraz warunki gwarancyjne, jak również przedstawimy wszystkie serie, wybierając najlepsze modele. Zapraszamy!

Vaillant – historia marki

Marka Vaillant powstała w 1874 roku i została założona przez Johanna Vaillanta. Firma powstała w małym mieście Remsheid znajdującym się w Niemczech. To jedna z nielicznych tak znanych marek wśród producentów pomp ciepła, których główny człon nazwy nie uległ zmianie na przestrzeni dziesiątek dekad. Już od samego początku marka Vaillant była związana z kotłami i pompami – to właśnie od warsztatu produkującego takie rozwiązania rozpoczął swoją karierę w biznesie Johann Vaillant.

W 1894 roku Johann Vaillant zaprojektował pierwszy system zamknięty, w którym woda nie miała styczności z emitującym ciepło szkodliwym gazem. Fenomenalna jak na tamte czasy konstrukcja z gazowym podgrzewaczem wody zrewolucjonizowała ówczesny rynek.

Warto wspomnieć, że twarzą marki Vaillant od 1899 roku do dzisiaj jest… zając. Skąd Johann Vaillant zaczerpnął taką inspirację? Mówi się, że znalazł ją w ilustracji w czasopiśmie wydanym na Niedzielę Wielkanocną – ponoć J. Vaillant nie rozważał nawet możliwości wybrania innego logotypu.

Kolejnym przełomem w działalności przedsiębiorstwa Vaillant było zaprojektowanie i wprowadzenie na rynek systemu z kotłem centralnym ogrzewających mieszkanie za pomocą grzejników. Nastąpiło to w 1924 roku. Vaillant ponownie rewolucjonizuje rynek poprzez wyprodukowanie pierwszego podwieszanego kotła – rok 1961.

Niemiecka firma wprowadza w 1967 roku rozwiązanie, które pozwala na jednoczesne podgrzewanie wody w centralnym ogrzewaniu i wody użytkowej. Na dodatek technologia umożliwiała regulację mocy cieplnej, co w głównej mierze odpowiadało za sukces komercyjny tego urządzenia.

W roku 1970 następuje dynamiczna ekspansja firmy na rynki międzynarodowe. Natomiast w 1991 powstaje pierwszy niskoemisyjny blok grzejny ustanawiający nowe standardy w ekologicznym ogrzewaniu. W 1997 firma wprowadziła na rynek system podgrzewający wodę użytkową wykorzystując systemy solarne, natomiast w 2001 roku stała się spółką kapitałową.

W 2004 roku firma zaczyna produkować powietrzne pompy ciepła i od tego czasu coraz bardziej kieruje się w stronę tworzenia najbardziej ekologicznych rozwiązań wykorzystujących niskoemisyjne paliwa lub odnawialne źródła ciepła.

Nasza ocena pomp ciepła Vaillant

Co nam się podoba

 • Niemiecka jakość
 • Szeroka oferta
 • Rozpoznawalna marka
 • Wysoka wydajność
 • Wysoka bezawaryjność
 • Zastosowanie czynnika R290 we flagowych modelach
 • Cicha praca

Co nam się nie podoba

 • Wysoka cena urządzeń
 • Dość „ubogie” warunki gwarancyjne

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Marka na każdym kroku bardzo mocno podkreśla swój ekologiczny charakter. I nie okłamuje nas w tej kwestii – we flagowych modelach stosuje bowiem najbardziej ekologiczny czynnik R290, który znajdziemy obecnie w pompach ciepła.

O ekologii czynnika chłodniczego mówi wskaźnik GWP – to on odpowiada za ilościową ocenę wpływu substancji na szkodliwy efekt cieplarniany. Mniejsza wartość oznacza bardziej ekologiczny czynnik. Jakie wartości mają więc najpopularniejsze z nich?

 • R410 = 2088
 • R32 = 675
 • R290 = 3

Nie da się więc ukryć, że pompy ciepła Vaillant opierające swoje działanie na tym czynniku są wyjątkowo przyjazne środowisku, co jest zdecydowanie na plus. Warto też mieć na uwadze, że wielu producentów nadal nie odeszło od czynnika R410.

Pompy ciepła Vaillant uchodzą za wydajne i solidnie wykonane – firma od ponad 140 lat specjalizuje się właśnie w takich systemach, a niemiecka jakość zdecydowanie znajduje swoje miejsce wśród cech tej marki. Na uwagę zasługuje również nowoczesny design, jak również dążenie do zachowania kompaktowych rozmiarów pomp.

Kolejną zaletą pomp ciepła Vaillant jest zorientowanie na intuicyjną obsługę systemu grzewczego, za co producent został nawet nagrodzony jako zwycięzca w konkursie „Red Dot Award 2018”. Marka zaprojektowała szereg dogodnych rozwiązań dla użytkownika m.in. aplikacje sensoAPP. Posiada ona mnóstwo ciekawych funkcji m.in. tworzenie osobistych profili.

Bez zastanowienia następny plus dajemy za szeroką ofertę. Pompy ciepła, które znajdziemy w propozycjach marki Vaillant są zróżnicowane pod kątem zastosowania. Oferta jest dostosowana do domów pasywnych, energooszczędnych, nowego budownictwa, ogrzewania podłogowego, jak również tradycyjnych grzejników i zamontowanych już zasobników CWU.

Producent podkreśla również, że podczas projektowania oferowanych pomp ciepła wziął pod uwagę ułatwienia w kwestii montażu tych urządzeń.

Wydajność

Pompy ciepła Vaillant zapewniają fenomenalną wydajność. Flagowy model aroTherm plus 10kW zapewnia SCOP na poziomie 5,03 przy temperaturze +2°C otoczenia i 35°C na wylocie. W porównaniu z propozycjami innych producentów model ten wypada wyśmienicie.

Praktycznie od samego początku swojej obecności na rynku ciepłownictwa (a jak dowiedzieliśmy się, trwa to bardzo długo) Vaillant rywalizował o pozycje lidera w wydajności. Nie inaczej jest w przypadku pomp ciepła – jeżeli chodzi o wydajność, to z pewnością nie zawiedziemy się, decydując się na urządzenie tego producenta.

Opłacalność

Vaillant to pompy ciepła klasy premium – niezawodne, wydajne, ekologiczne, marka z dobrą logistyką gwarancyjną. To wszystko ma zdecydowanie odzwierciedlenie w cenie. Jeżeli zatem zależy Ci na połączeniu wszystkich najważniejszych cech dobrej pompy (poza dość standardową gwarancją) to Vaillant wydaje się znajdować tutaj w ścisłej czołówce.

Jeżeli chodzi natomiast stricte o opłacalność, czyli stosunek ceny do wydajności, to oczywiście znajdziemy na rynku atrakcyjniejsze oferty np. Pompy ciepła Panasonic czy Viessmann. Warto mieć jednak świadomość, że niezawodność również jest ważnym czynnikiem przy długotrwałej eksploatacji – dokładnie tak samo jak natychmiastowa reakcja serwisu.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Wiarygodność

Prawie półtora stulecia doświadczenia na rynku, praktycznie zawsze w branży związanej z ciepłownictwem/chłodnictwem – to z pewnością wizytówka wiarygodności firmy Vaillant sama w sobie.

Na dodatek główna spółka ma swoją siedzibę na terenie Niemiec. Warto w tym kontekście wspomnieć, że wymagania względem standardów jakości są u naszego zachodniego sąsiada na bardzo wysokim poziomie. To również zasługuje na uznanie.

Gwarancja

Vaillant oferuje raczej niewyróżniającą się na tle konkurencji, można rzec, standardową gwarancję. Producent udziela 2-letniej gwarancji z możliwością przedłużenia o kolejne 3 lata. Warto zaznaczyć, że gwarancja obowiązuje od momentu „Pierwszego uruchomienia”, na co trzeba mieć odpowiednie dokumenty – musi ono odbyć się nie później niż 30 miesięcy od zakupu pompy ciepła. Gwarancja udzielana jest również tylko w przypadku montażu przez autoryzowanego instalatora.

Serie i rodzaje pomp ciepła marki Vaillant

Seria aroTHERM plus

Zaczniemy od serii, która zwyciężyła w prestiżowym konkursie Green Home Awards by Homebuilding & Renovating Magazine w kategorii „Najlepsza pompa ciepła”. Absolutny flagowiec marki Vaillant, z klasą efektywności A+++ dla każdego modelu (3, 5, 7, 10 i 12 kW) przy +35°C wody na wylocie.

Seria aroTHERM Split

Czyli klasyka w wydaniu Vaillant. Modele aroTHERM Split z centralą grzewczą uniTOWER występują w wariantach 3,5 kW, 5 kW, 7 kW i 12 kW (nieco zaokrąglone). Modele te działają niestety wciąż na czynniku R410A. Mimo to, pompy ciepła z serii aroTHERM Split, biorąc pod uwagę wszystkie wymienione w tym artykule zalety, są bardzo rozsądną propozycją. Szczególnie zwracając uwagę na stosunek jakości do ceny. Pompa ciepła zapewnia wskaźnik COP na poziomie do 5 przy temp otoczenia 7°C i wylocie 35°C – wynik jak za tą stawkę cenową jest świetny.

Seria geoTHERM perform

Vaillant stworzył także modele, które czerpią energię grzewczą z gruntu i zadedykował tym rozwiązaniom całą serię geoTHERM perform. Wyróżniają się ogromną mocą grzewczą 25, 40, a nawet 78(!) kW. Producent przewidział możliwość łączenia kaskadowego nawet 8 jednostek, co daje możliwość wygenerowania łącznej mocy… 624kW – taki system pozwala na skuteczne przekazywanie mocy grzewczej do obiektu budowlanego o powierzchni 15 000 m2.

Przeznaczone są więc raczej do zastosowania w dużych inwestycjach – obiektach komercyjnych czy domach jednorodzinnych. Na dodatek system pozwala również obniżyć temperaturę wewnątrz budynku poprzez odwrócenie cyklu pracy.

Seria flexoTHERM i flexoCOMPACT exclusive

Unikalna propozycja od niemieckiego Producenta, czyli seria flexoTHERM exclusive, pozwala na… wybór dowolnego dolnego źródła ogrzewania. Przeznaczone w standardzie do typu solanka-woda, jednak odpowiednie moduły pozwalają pozyskiwać energię z powietrza lub gruntu. Prawdopodobnie stąd wzięła się nazwa tej serii „flexo”, co powiązane jest ze słowem „flexible”- elastyczny.

Seria flexoTHERM exclusive może zostać także rozbudowana do systemy hybrydowego – czyli skutecznej współpracy z innym źródłem ogrzewania np. kotłem kondensacyjnym na gaz.

Seria flexoCOMPACT exclusive wyróżnia się natomiast zintegrowaniem 171 litrowego zbiornika CWU z jednostką wewnętrzną. Jej łatwy montaż wynika z zastosowania technologii SplitMountingConcept.

Seria flexoTHERM exclusive występuje w wariantach 5, 9, 11, 15, 19 kW (dla źródeł: powietrze, grunt) i 6, 10, 14, 18, 23 kW (dla solanki). W przypadku pomp ciepła flexoCOMPACT exlusive „odjęto” dwa ostatnie warianty mocy.

Najlepsze pompy ciepła Vaillant – nasze wybory

Pompa ciepła Vaillant aroTherm Plus 10kW

Nie mogliśmy uznać innego modelu za „flagowca” marki Vaillant. Pompa Vaillant aroTherm Plus 10kW idealnie wpisująca się w potrzeby większości gospodarstw domowych, zapewniająca niesamowitą wydajność dochodzącą do COP 5 w sezonie grzewczym – jak na pompy ciepła pozyskujące energię z powietrza, to zdecydowanie świetny wynik. Kompaktowa budowa, niska emisja hałasu, nowoczesny design i czynnik R290 – to wszystko czyni ją wyborem najwyższego standardu.

Pompa ciepła aroTHERM SPLIT VWL 75/5 AS 10kW

Bardziej tradycyjna propozycja dla osób, które cenią sobie solidność i wydajność. Wydajność pomp typu SPLIT jest niższa niż monobloków, jednak największą zaletą tego modelu jest jego cena – około 30 000 zł. Warto wspomnieć, że jest to konfiguracja, która zapewnia najwyższy COP z całej serii przy temperaturze otoczenia +2°C i wylocie +35°C, czyli od 3,5 do 4,0.

Pompa ciepła Vaillant – opinie

Poniżej prezentujemy znalezione przez nas opinie na temat pomp ciepła Vaillant (Stan na Q2 2022)

Zainstalowaliśmy powietrzną pompę ciepła Vaillant Arotherm Plus o mocy 7 kW i 200-litrowy zasobnik aroSTOR, aby zastąpić nasz ponad 20-letni kocioł olejowy. Działa to znakomicie, a w domu zawsze panuje komfortowa temperatura dzięki kompensacji pogodowej w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym, nawet gdy w zeszły weekend temperatura na zewnątrz spadła do -4C w nocy. Jest również bardzo cichy, przez większość czasu jest słyszalny tylko wtedy, gdy stoisz bezpośrednio przed nim.

-Trustpilot.com

Hybrydowa pompa ciepła aroTHERM jest idealna dla domów, które nie mogą być odpowiednio ogrzane samą powietrzną pompą ciepła (np. domy ze znacznymi stratami ciepła) lub domów, które chcą zachować kocioł, ale także zmniejszyć koszty eksploatacji i/lub emisję dwutlenku węgla./p>

-Boilerguide.co.uk

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 17 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.