Menu

Pompa ciepła Heiztechnik – recenzja, opinie

Heiztechnik to polski producent pomp ciepła, który dostarcza ciekawe urządzenia grzewcze. Czy warto się nimi zainteresować? Sprawdzamy!

Polska

employees ? pracowników

clock Od 2007

Jeżeli interesują Cię polskie pompy ciepła, Heiztechnik to marka, która mogła już wpaść Ci w oko. Posiada dość bogatą ofertę tych urządzeń grzewczych.

W poniższej recenzji przyjrzymy się więc tym pompom ciepła. Sprawdzimy wydajność, warunki gwarancyjne, wiarygodność, jak i opłacalność. Następnie przedstawimy konkretne modele i serie. Zacznijmy jednak od historii!

Historia marki Heiztechnik

Heiztechnik to marka pochodząca z polskiego rynku, która została założona w 2007 roku. W tym samym czasie z linii produkcyjnej zszedł pierwszy kocioł węglowy z podajnikiem paliwa i rusztem wodnym z logiem tej marki. Krótka historia marki od zawsze była związana z branżą techniki grzewczej. Firma opracowała m.in. kocioł pelletowy z palnikiem własnej konstrukcji.

Produkcja pomp ciepła na dużą skalę rozpoczęła się natomiast w roku 2019, czyli dość niedawno. Jednakże mimo tak krótkiego czasu doświadczenia w pompach ciepła, otrzymała złoty medal MTP za urządzenie Calla Verde Comfort, które opiszemy w dalszej części artykułu.

Nasza opinia o pompach ciepła Heiztechnik

Co nam się podoba?

  • Unikalny charakter pomp (stosowanie czynnika R454B)
  • Wysoka wydajność pomp o dużej mocy
  • Szeroka oferta
  • Polski, wiarygodny producent

Co nam się nie podoba?

  • Brak ogólnodostępnych warunków gwarancji
  • Dość wysoka cena
  • Wiele jednostek o mniejszej mocy posiada klasę energetyczną A++

Pompy ciepła Heiztechnik to polska marka klasy premium, jest to niezaprzeczalne pod każdym kątem. Podoba nam się jednak to, że nie „udaje” urządzeń z wysokiej półki, a rzeczywiście takie one są – czego dowiesz się z dalszej części recenzji.

Heiztechnik wypuścił na rynek pompy ciepła wyłącznie z czynnikiem R454B, co jest unikalną cechą – z resztą jest to oficjalnie pierwsza certyfikowana pompa ciepła z takim czynnikiem w Europie. Współczynnik wpływu na globalne ocieplenie (GWP) wynosi dla niego 698, czyli na poziomie zbliżonym do R32, jednak jego wydajność jest wyższa. Można więc powiedzieć, że jest to czynnik znajdujący się na „drugim miejscu podium” pomiędzy R290, a R32.

Zobacz więcej. Czynniki chłodnicze stosowane w pompach ciepła.

Na plus zasługuje również bardzo estetyczny design pomp ciepła tej marki. Połączenie czarnej części obudowy wentylatora z bielą i zielonymi akcentami – osobiście bardzo nam się podoba. Dodatkowo elegancki stojak z logiem flagowej serii Calla to także unikalna cecha tej marki (choć nie w każdym wariancie jest on dostępny). Dbałość o taki detal cieszy i pozwala przypuszczać, że marka dba o szczegóły – czy jest tak w kwestiach technicznych, dowiesz się z dalszej części recenzji.

Wydajność

Wydajność pomp ciepła Heiztechnik jest na solidnym poziomie. Zastosowanie czynnika R454B oraz najwyższej klasy sprężarek inwerterowych typu scroll pozwoliły uzyskać przyzwoite wydajności sezonowe.

Jednakże bardzo ciekawe jest to, że dopiero większe pompy (powyżej 14 kW) uzyskują SCOP-y pozwalające na nadanie im klasy energetycznej A+++ dla wody na wylocie +35°C. Jest to prawdopodobnie zasługa czynnika R454B.

Z drugiej strony przy pewnych warunkach, do których bardzo często się odnosimy, czyli +7°C temperatury zewnętrznej i +35°C na wylocie, pompy te mają wydajność na poziomie nawet powyżej 6! Jednak wydajność mocno spada wraz z obniżeniem temperatury otoczenia, co prawdopodobnie odpowiada właśnie za klasy A++ w mniejszych jednostkach.

Przyznamy szczerze – pompy ciepła Heiztechnik są zatem specyficzne, jednak biorąc pod uwagę coraz wyższe średnioroczne temperatury, możemy przypuszczać, że mogą być strzałem w dziesiątkę!

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Gwarancja

Podstawowa gwarancja na pompy ciepła Heiztechnik wynosi 3 lata. Natomiast istnieje możliwość przedłużenia jej o kolejne dwa lata. Nie podoba nam się, że warunki gwarancyjne nie są upublicznione. Zdecydowany minus za ten fakt.

Wiarygodność

Heiztechnik w porównaniu z innymi producentami pomp ciepła nie posiada aż tak bogatej historii, jednakże na plus działa fakt, że od samego początku była związana z techniką grzewczą. Firma zaznaczyła swoją obecność szczególnie w Europie Środkowowschodniej i Wschodniej – na ten moment raczej nie skupia się na ekspansji na bardziej konkurencyjne rynki zachodnie.

Polscy producenci są według naszych kryteriów zawsze wiarygodni ze względu na łatwość w zgłaszaniu roszczeń gwarancyjnych. Nie powinniśmy mieć zatem problemu w przypadku usterek powstałych z winy producenta.

Opłacalność

Nie da się zaprzeczyć, że pompy ciepła Heiztechnik kosztują sporo – biorąc jednak pod uwagę, to co zapewnia nam ten producent, wydaje się, że stosunek jakości do ceny jest wciąż atrakcyjny. Tak jak wspomnieliśmy – Heiztechnik oferuje pompy, których najlepsza wydajność dotyczy dużych jednostek. Z tego powodu najkorzystniejsze rezultaty uzyskamy, gdy mówimy o systemie grzewczym dla dużych budynków, siedzib firm, a nawet hoteli.

Serie i modele pomp ciepła Heiztechnik

Poniżej prezentujemy konkretnie serie pomp ciepła marki Heiztechnik.

Calla Verde Basic heat pump

Calla Verde Basic

Pompa ciepła typu monoblok, a raczej zestaw z jednostką zewnętrzną i jednostką wewnętrzną z automatyką sterującą pracę urządzenia oraz układem hydraulicznym.

Jednostka (moc grzewcza) SCOP dla 35°C Klasa energetyczna dla SCOP (+35°C)
5 kW 4,25 A++
7 kW 4,28 A++
9 kW 4,38 A++
12 kW 4,35 A++
14 kW 4,63 A+++
16 kW 4,65 A+++
18 kW 4,63 A+++
20 kW 4,58 A+++
Calla Verde Style heat pump

Calla Verde Style

Pompa ciepła Verde Style jest tożsama pod kątem jednostek zewnętrznych, jednak posiada większe wyposażenie m.in. elektroniczną pompę obiegową, zespół grzałek o mocy 3-9 kW czy magnetyczny separator zanieczyszczeń.

Calla Verde Comfort heat pump

Calla Verde Comfort

Seria Calla Verde Comfort to z kolei monobloki (znowu – jednostki zewnętrzne są wciąż takie same) jednak jednostka wewnętrzna poza pełnym wyposażeniem jest zintegrowana z zasobnikiem CWU o pojemności 250 lub 275 litrów.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 4 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.