Menu
Pompa ciepła do domu 250m2 zdecydowanie musi wyróżniać się dobrymi parametrami technicznymi, jej podzespoły muszą być wytrzymałe i z reguły posiadać sporą moc.
Nie da się zaprzeczyć, że przyszłych posiadaczy pompy ciepła do domu 250m2 interesuje jej koszt i przewidywana moc. Właśnie dlatego powstał ten poradnik, czyli aby pomóc w wyborze odpowiedniego urządzenia grzewczego!
Jeżeli mówimy o standardowym budynku 250m2 z zapotrzebowaniem na energię grzewczą w wysokości 60W/m3 to pompa ciepła 15 kW powinna być odpowiednia. To jednak idealny przykład, w którym zapotrzebowanie zostało dokładnie określone.
Należy jednak pamiętać, że w grę wchodzą także inne czynniki m.in. lokalizacja, jak również ilość osób w gospodarstwie. Trzeba też pamiętać, że domy 250m2 są bardzo duże i mogą mieć naprawdę unikalny charakter. Większa powierzchnia to także większe możliwości ucieczki ciepła, dlatego zawsze warto przez montażem pompy ciepła sprawdzić czy nie występują nim mostki cieplne!
Wszystkie te czynniki omawiamy poniżej.
W pierwszej kolejności warto sobie uświadomić, że Polski klimat jest dość zróżnicowany. Nasz kraj dzieli się bowiem na 5 stref klimatycznych, a różnice w średniej rocznej temperaturze pomiędzy nimi mogą być spore.
Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!
Oblicz oszczędnościSprawdź poniższą mapę:
A teraz przedstawiamy średnioroczne temperatury dla każdej ze stref:
Strefa klimatyczna | Średnioroczna temperatura zewnętrzna [°C] |
---|---|
I | 7,7 |
II | 7,9 |
III | 7,6 |
IV | 6,9 |
V | 5,6 |
Można więc zauważyć, że w przypadku dwóch identycznych budynków o powierzchni 250m2, lecz zlokalizowanych w II i V strefie – może być potrzebna pompa ciepła o nawet 30% wyższej mocy!
Kolejna kwestia to ocieplenie budynku. W każdym artykule podkreślamy, że inwestycja w dobrą termoizolację zapewni nam największe oszczędności – szczególnie w 250m2 domach, w których może występować więcej punktów ucieczki ciepła.
Jeżeli posiadasz już wybudowany dom o powierzchni 250m2 ze starym piecem np. węglowym i dużym zapotrzebowaniu energetycznym – koniecznie rozważ skorzystanie z programu Czyste Powietrze, w którym istnieje możliwość sfinansowania inwestycji w docieplenie budynku!
Na termoizolację budynku ma wpływ m.in. zastosowana technologia budowlana, budowa i umiejscowienie okien, jak również rodzaj wentylacji (grawitacyjna, wentylacja z odzyskiem ciepła, rekuperacja).
Poniżej tabela, która przedstawia różne standardy energetyczne budynku wraz z przewidywalną mocą pompy ciepła.
Przy dobieraniu mocy pompy ciepła warto także uwzględnić liczbę domowników w gospodarstwie domowym. Więcej osób to zdecydowanie większe rachunki za ogrzewanie wody w CWU.
Liczba osób w gospodarstwie ma także istotny wpływ szczególnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę tak duży budynek jak 250m2. Rozwiązaniem, które optymalizuje zużycie energii grzewczej jest tutaj zastosowanie dwóch obiegów grzewczych – w ten sposób możemy ograniczyć temperaturę nieużywanych przestrzeni.
Mój kod pocztowy to:
a za ogrzewanie płacę:
Nie da się ukryć, że pompa ciepła do domu o powierzchni 250m2 będzie kosztować więcej niż przeznaczona do znacznie mniejszych budynków. Koszt wraz z montażem powinien wynieść od 35.000 do 60.000 zł, jeżeli mówimy o powietrznej pompie ciepła, gruntowa będzie nawet dwa razy droższa ze względu na konieczność wykonania kosztownych odwiertów.
Wyberz odpowiednią pompę ciepła do domu 250m2
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.
Na ostateczną cenę pompy ciepła do domu 250m2 ma wpływ jeszcze kilka innych zmiennych, które przybliżymy poniżej.
Największy wpływ ma dolne źródło pozyskiwania ciepła w przypadku pomp ciepła – wspomnieliśmy przed chwilą, że gruntowe są droższe od powietrznych. Rodzaje pomp ciepła nie ograniczają się jednak tylko do tego.
Skupmy się na powietrznych pompach, bo te znacznie przeważają na naszym rynku. Te z kolei się na tzw. monobloki i splity. Z reguły monobloki są droższe od splitów ze względu na powszechne uczynianie z nich produktów premium przez wielu producentów. Z drugiej strony cena ich montażu jest niższa, ponieważ układ chłodzenia jest napełniany fabrycznie.
Dowiedz się więcej na temat różnic pomiędzy pompami ciepła monoblok a split.
Kolejna kwestia to marka pompy ciepła. Są to urządzenia grzewcze produkowane przez różne przedsiębiorstwa, z rożnych materiałów i z zastosowaniem równie zróżnicowanych technologii. Można to przyrównać do cen samochodów osobowych – występują przecież marki premium, ze średniej półki i budżetowe. Weźmy za przykład pompę ciepła o mocy 15 kW i określmy szacunkową cenę dla każdej półki tego urządzenia:
Oczywiście poza samą pompą ciepła trzeba zwrócić uwagę na jakie dodatkowe wyposażenie się decydujemy – warto więc dokładnie przeczytać warunki umowy oraz to, co rzeczywiście kupujemy wraz z tym urządzeniem. Czasami łączność w postaci WiFi jest dodatkowo płatna, tak samo jak przedłużenie okresu gwarancyjnego.
Powinniśmy też przeanalizować koszty związane np. z pierwszym uruchomieniem pompy, jak również serwisowaniem. Wszystko to bowiem składa się na ostateczny koszt eksploatacji.
Pamiętaj, że praktycznie w każdej sytuacji, decydując się na pompę ciepła, masz możliwość uzyskania dofinansowania z różnych programów. Najbardziej skorzystają osoby wymieniające swój stary piec na nowy – wraz z dotacją Czyste Powietrze można bowiem przeprowadzić dodatkowo docieplenie budynku.
Z kolei właściciele nowych budynków mogą otrzymać wsparcie z programu Moje Ciepło. Firmy natomiast z Energia Plus, a rolnicy z Agroenergii.
Dom 250m2 to duży budynek, który wymaga dobrej pompy ciepła. Polecamy więc kierowanie się ku ofercie sprawdzonych producentów. Jeżeli chcesz, abyśmy mogliby Ci wybrać właściwą pompę ciepła – wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą!
Wyberz odpowiednią pompę ciepła do domu 250m2
Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.