Menu

Pompa ciepła Innova – recenzja

Innowa to młoda firma, która zdobyła uznanie na całym świecie. Czy słusznie? Sprawdzamy!

Szwecja

employees ok. 300 pracowników

clock Od 2004

Interesuje Cię zakup systemu grzewczego, jakim jest pompa ciepła? Innova to młody producent, jednak zdobył sobie uznanie wielu klientów. Czy słusznie? Sprawdzamy!

Weźmiemy tradycyjnie pod uwagę takie aspekty jak wydajność, opłacalność i wiarygodność, a także weźmiemy pod lupę warunki gwarancyjne. Przed tym jednak kilka słów o historii marki. Zapraszamy!

Historia marki Innova

Innova to szwedzka marka, która jest obecna na rynku od niedawna, a konkretnie od  2004 r. Założycielem firmy jest Oreste Bottaro – wizjoner i twórca wielu patentów związanych z branżą klimatyzacji mieszkaniowej. Zresztą sama nazwa marki kojarzy się z innowacjami. Firma podkreśla na każdym kroku swoje nowatorskie podejście, a cel przez nią określony jest jasny – rozwój poprzez innowacje.

Innova jest bardzo młodą marką na rynku, jednak skandynawskie pochodzenie jest zawsze na plus – warunki klimatyczne w tym obszarze są wymagające, co przekłada się na konieczność produkowania pomp o wysokich walorach technicznych.

W 2012 roku ambasadorem marki stał się Gianandrea Masserdotti, który miał wpływ na rozszerzenie działalności marki Innova ma zagraniczne rynki, zaczynając od Włoch. Na samym początku model biznesowy opierał się na dystrybucji produktów partnerom przemysłowym na całym świecie.

Już dwa lata później, czyli w roku 2014, pojawiła się w 30 krajach na całym świecie. Warto wspomnieć, że „duch innowacji” to nie puste słowa, bowiem firma Innova wprowadziła na rynek w tym czasie pierwszy klimatyzator… bez jednostki zewnętrznej. Natomiast w 2016 roku zaprojektowała pierwsze systemy wentylacji mechanicznej (VMC). 

Następnie firma przeniosła się do Storo – małego miasta znajdującego się na północy Włoch. Warto wspomnieć, że w tym miejscu wybudowano również Pawilon Badawczo-Rozwojowy, gdzie kreowane są do dzisiejszego dnia nowoczesne technologie. Innova wykupuje również udziały w firmie zajmującej się rozwijaniem sztucznej inteligencji.

Pod sam koniec 2020 roku Innova nabyła sąsiedni kompleks fabryczny, którego powierzchnia wynosi aż 28 000 m2. Możemy zatem spodziewać się jeszcze więcej innowacji od tego producenta w najbliższym czasie!

Warto jeszcze wspomnieć o tym, czym jest sygnet (symbol graficzny) w logo tego producenta. Otóż stanowi on reprezentację motyla, który kojarzy się z przemianą i odrodzeniem, jak również codziennej styczności z powietrzem, wodą i ziemią.

Sygnet jest także nawiązaniem do włoskiego wybitnego renesansowego artysty i uczonego – Leonarda da Vinci. W Innova taka symbolika odnosi się do połączenia artyzmu z nauką poprzez „syntezę połączenia kształtów kwadratu i koła”. Silny związek kreatywności z naukową dyscypliną, to dla Innova najważniejsze wartości.

Nasza ocena pomp ciepła Innova

Co nam się podoba

  • Bardzo wysoka wydajność
  • Łączność przez WiFi w standardzie
  • 5 lat gwarancji w standardzie
  • Niski poziom hałasu emitowany przez jednostki zewnętrzne
  • Niemal całkowite przejście na czynnik R32

Co nam się nie podoba

  • Krótka obecność na rynku
  • Obowiązkowe przeglądy co 6 miesięcy, a nawet częściej
  • Dość archaiczny design

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Pomimo swojej bardzo krótkiej obecności na rynku, Innova to firma, która produkuje zaskakująco dobrze wykonane pompy ciepła. Klasa energetyczna A+++ dla całego typoszeregu to osiągniecie absolutnie fenomenalne – wydajność w okolicach 5,0 przy temperaturze zewnętrznej +7°C i +35°C na wylocie to dobry wynik.

To, co charakterystyczne dla pomp ciepła ze średniej półki, to dość „staromodny” design. Nie licz, że urządzenia tej firmy przy elewacji budynku wzbudzą zachwyt przechodniów. Jednak czy warto inwestować znacznie większą kwotę tylko ze względu na aspekty wizualne – nie oceniamy tego, gdyż każdy kieruje się własnymi preferencjami akurat w tym zakresie.

Uważamy, że pompy Innova to solidne urządzenia, które posiadają w sobie „ducha” skandynawskiego klimatu. Producenci z tych regionów muszą dostosowywać swoje urządzenia grzewcze do trudniejszych warunków (zimny klimat), dlatego w naszych warunkach takie pompy powinny zapewniać naprawdę dobre roczne wyniki.

Wydajność

Wydajność pomp ciepła Innova jest na bardzo dobrym poziomie. Można nawet powiedzieć, że są to jednostki swoją efektywnością grzewczą wpisujące się w klasę premium. Widząc COP w okolicach 5,0 przy sensownych warunkach (temp. otoczenia +7°C) wiemy, że pompa jest wydajna. Innova posiada w swojej ofercie kilka takich modeli, a co ciekawe nawet jednostka o mocy 12 kW może pochwalić się takim wynikiem (opiszemy ten konkretny model w dalszej części recenzji).

Opłacalność

Nie da się zaprzeczyć, że tak młoda firma w tak wymagającym rynku, musi czymś konkurować. Pomimo, że nie jest to najtańsza marka wśród innych producentów pomp ciepła, to ich cena jest naprawdę atrakcyjna – biorąc pod uwagę inne zalety urządzeń grzewczych tej marki, o których piszemy w tym artykule.

W cenie około 25 000 zł jesteśmy w stanie zakupić pompę ciepła typu SPLIT Nordic o mocy 8 kW. Pompy ciepła Innova można więc umieścić na średniej półce pod względem ceny. 

Wiarygodność

Firma istnieje na rynku dopiero nieco ponad 15 lat, co z pewnością nie działa na jej korzyść pod kątem wiarygodności. Warto jednak z drugiej strony zauważyć, że Innova pomimo takiego „stażu” stała się bardzo rozpoznawalną na rynku, co świadczy o solidnych wartościach firmy i oczywiście dobrego standardu wykonania oferowanych urządzeń – na tak konkurencyjnym rynku i z tak krótką obecnością na rynku, to warunek konieczny. Wydaje się więc, że firma nie powinna nagle upaść – niestety nie jesteśmy w stanie sprawdzić kondycji finansowej Innova, gdyż jest to podmiot prywatny.

Gwarancja

Gwarancja to bardzo solidna i wyróżniająca się na tle innych producentów cecha Innova. 5 lat w standardzie jest bardzo atrakcyjne i nawet marki uznawane za premium, nie oferują takich warunków. Z pewnością ucieszy to osoby, którzy stawiają na pierwszym miejscu komfort związany z długotrwałą inwestycją w pompę ciepła.

Jest to więc oferta bardzo solidna, trzeba jednak pamiętać o istotnej kwestii. Przeglądy w ramach gwarancji wykonywane są co rok i muszą zostać przeprowadzone przez autoryzowanego instalatora. W innym przypadku przeglądy gwarancyjne muszą być wykonywane co 6 miesięcy, a gdy pompa ciepła pracuje w trudnych warunkach (np. zapylenie itp.) Innova zastrzega sobie do częstszego wykonywania przeglądów. Podkreślamy, że mniej atrakcyjne warunki gwarancji obowiązują tylko w przypadku instalacji przez nieautoryzowaną firmę. 

Warto też wiedzieć, że producent daje sobie 21 dni na naprawę usterki po zgłoszeniu. Dość długo, jednak wydaje się, że zależy to przede wszystkim od dostępności części – dlatego producent zastrzega sobie nawet prawo wydłużenia tego okresu.

Serie i modele pomp ciepła Innova

W przypadku pomp ciepła Innova mamy do czynienia z klasycznym podziałem ofertowym – znajdziemy u tej szwedzkiej marki urządzenia typu split, monoblok i jednostki wewnętrzne zintegrowane z zasobnikiem c.w.u. (all-in-one). Wszystkie pompy ciepła oferowane przez markę Innova posiadają w swojej nazwie „Nordic” – czuć więc Skandynawię.

Innova Nordic i Nordic II

Mogłoby się wydawać, że pompa ciepła z oznaczeniem Nordic II jest unowocześnioną wersją pierwszej generacji, jednak można się zaskoczyć – to Nordic bez rzymskich cyfr w nazwie oferuje lepsze parametry wydajności.

Czym różnią się więc od siebie te dwie serie? W Nordic II zastosowano czynnik R410A, natomiast w Nordic użyto R32, który jest znacznie bardziej ekologiczny. Na dodatek „czysta” wersja Nordic wykazuje większą wydajność o około 20%.

Moce grzewcze pomp ciepła z serii Nordic i Nordic II zaczynają się od 6 kW do 15,5 kW. Urządzenia o mocy od 12 kW wzwyż są dostępne w wariancie zasilania trójfazowego.

Innova Nordic Entire

Kolejną propozycją od szwedzko-włoskiej marki jest model All-in-one, w którym jednostka wewnętrzna jest zintegrowana z zasobnikiem c.w.u. o pojemności 185 litrów (standardowa pojemność). Warto zaznaczyć, że producent wykorzystał w tej serii te same jednostki, które znajdują się w poprzednio opisanej serii – tym samym również moc grzewcza mieści się w przedziale od 6 kW do 15,5 kW. Jeżeli zatem masz na uwadze oszczędność miejsca, takie rozwiązanie może być strzałem w dziesiątkę.

Innova Nordic Monoblock

W ofercie Innova znajdują się również jednostki typu monoblok – to wewnątrz nich następuje przekazanie energii cieplnej do wody, która trafia następnie do budynku. Takie pompy są oczywiście nieco droższe, lecz bardziej kompaktowe. Na dodatek montaż jest prostszy, ponieważ czynnik roboczy (w tym wypadku również R32) jest aplikowany fabrycznie. Cały typoszereg monoblokowych pomp ciepła Innova oznaczony jest klasą efektywności A+++.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Pompy ciepła Innova – nasze wybory

Innova Nordic Monoblock IGZAW6MNO-1 6kW

Pierwszą pompą, która trafia na naszą listę jest system z jednostką IGZAW6MNO-1 typu monoblok o mocy 6 kW. Bardzo wysoka wydajność (5,0) w temperaturze otoczenia +7°C i +35°C na wylocie to zdecydowanie plusy tej pompy. Przeznaczona jest jednak raczej do energooszczędnych domów o niskim zapotrzebowaniu energetycznym – jeżeli jesteś posiadaczem takiego budynku, zdecydowanie zainteresuj się tą jednostką.

Innova Nordic IZGAZW125NO3-1 12 kW

Co prawda jednostka IZGAZW125NO3-1 o mocy 12 kW jest zasilana trójfazowo to wydajność 5,0 przy temp. otoczenia. +7 i temp. na wylocie +35°C to wynik fenomenalny. Warto wspomnieć, że jednostka ta „wpisuje się” również w serię Nordic Entire i współpracuje z jednostką wewnętrzną, w której znajduje się zasobnik c.w.u. Jeżeli jednak posiadasz już taki zbiornik – pompa Innova Nordic o mocy 12 kW sprawdzi się idealnie.

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.