Menu

Tania pompa ciepła – co warto wiedzieć?

Szukasz budżetowej pompy ciepła, która będzie jednocześnie sensownym zakupem? Koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas poradnikiem na ten temat!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 04/05/2023

Czas lektury: 5 min

Na rynku znajdziemy kilka segmentów pomp ciepła – niemal tak samo jak w motoryzacji. W poniższym poradnikiem przyjrzymy się tanim pompom ciepła.

Odpowiemy przede wszystkim na pytanie – czy warto kupić takie urządzenie grzewcze? O czym trzeba pamiętać? Wymienimy również producentów tanich pomp ciepła. Zapraszamy!

Czy tanie pompy ciepła są godne uwagi?

Wielu ludziom wydaje się, że tanie znaczy dokładnie tyle, co słabej jakości. Jest w tym garść prawdy, jednak nie jest to tak czarno-białe jak mogłoby się wydawać. Jeżeli weźmiemy pod uwagę opłacalność – okazuje się, że za niską cenę możemy znaleźć przyzwoite urządzenie grzewcze.

Musisz jednak uważać na więcej aspektów niż przy wyborze pomp ciepła z górnej półki – tam producenci zapewniają zdecydowanie więcej.

Choć nie jest to regułą, gwarancja tańszych pomp ciepła niestety może mieć słabsze warunki. Mowa m.in. o:

  • Krótszym okresie gwarancyjnym, brak możliwości przedłużenia nawet za opłatą
  • Brak obecności przedstawicielstwa producenta na terenie Polski – roszczeń należy dochodzić w obcym języku, z firmą z innego kraju.

Więcej korelacji jakości z ceną można jednak zobaczyć w kwestii wyposażenia i zastosowanych podzespołów takich pomp ciepła.

Raczej nie spotkamy się w ich przypadku ze sprężarkami inwerterowymi (z modulowaną mocą), co niemal od razu przekłada się na konieczność montażu zbiornika buforowego – szczególnie jeśli zapotrzebowanie na ciepło w budynku jest zmienne z miesiąca na miesiąc. Zapomnijmy również o potrójnej warstwie izolacji akustycznej, tańsze pompy ciepła są więc z reguły głośniejsze.

Jeżeli natomiast mówimy o wydajności, to bywa różnie. Spotkamy się z tanimi urządzeniami grzewczymi, które posiadają bardzo wysokie COP-y – jednak pytanie, czy wyśrubowane wartości nie obciążają zbyt mocno gorszej jakości podzespołów? Zdecydowanie wzrasta przy tym ryzyko uszkodzeń, a dodatkowo możemy mieć wspomniany problem z dochodzeniem roszczeń gwarancyjnych.

Tym, co możemy Ci polecić, jest rozsądek. Musisz wziąć pod uwagę, to co dla Ciebie jest ważne. Niektórzy kierują się w 100% ceną i nie ma w tym nic złego – nie licz jednak, że za 10 000 zł będziesz miał urządzenie niczym nieodstające od 4-krotnie droższych odpowiedników z wyższej półki. Z drugiej strony, jak praktycznie w każdym sektorze przemysłowym – czasami przepłaca się za logo marki.

Dalsza część tego poradnika pozwoli Ci uzyskać pogląd na producentów tanich pomp ciepła i na co uważać przy zakupie takich urządzeń.

Warto również zapoznać się z przygotowanym przez nas rankingiem pomp ciepła i obszernymi recenzjami na temat konkretnych marek produkujących te urządzenia grzewcze.

Pomożemy Ci w wyborze odpowiedniej pompy ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Najpopularniejsi producenci budżetowych pomp ciepła

Zawsze staramy się być konkretni – dlatego teraz opiszemy konkretnych producentów tanich pomp ciepła, na których warto zwrócić uwagę.

Haier

Prawdopodobnie najtańsza obecnie marka pomp ciepła, której logo jest wciąż rozpoznawalne. Niektóre modele kosztują nawet 10 000 zł. Co jednak najciekawsze – firma jest niezwykle popularna na całym świecie, a globalny udział w sprzedaży sprzętów AGD wyniósł aż 11,6%!

Sprawdź recenzję pomp ciepła Haier

Innova

Bardzo opłacalnymi pompami ciepła są te, produkowane przez szwedzką markę Innova. Firma, co prawda nie może pochwalić się bardzo długą historią na rynku, jednak bardzo szybko zyskała popularność na całym świecie.

Sprawdź recenzję pomp ciepła Innova

Panasonic

Znany producent elektroniki, który włączył do swojej oferty niezwykle wydajne pompy ciepła. W połączeniu z niską ceną i komponentami słabszej jakości – przekłada się to niestety na opinie o problemach z niezawodnością. Jednakże jeżeli szukasz taniej pompy ciepła o dobrych parametrach z logiem znanej marki – masz przed sobą Panasonica!

Sprawdź recenzję pomp ciepła Panasonic

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

LG

Inna znana marka pomp ciepła to LG – koreański producent. Co prawda wydajność tych urządzeń grzewczych nie jest na najwyższym poziomie, jednak warto wiedzieć, że LG stosuje w nich własne sprężarki i technologię Flash Gas Injection – pozwala ona na zachowanie wysokiej sprawności w niezwykle wymagających warunkach.

Sprawdź recenzję pomp ciepła LG

Tania pompa ciepła monoblok – to może być strzał w dziesiątkę!

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych szuka taniej pompy ciepła typu monoblok głównie ze względu na brak jednostki wewnętrznej, co oszczędza sporo miejsca. Plusem jest również koszt i szybkość montażu. Tanią pompę ciepła powietrze-woda typu monoblok można kupić już od 11 000 zł – mowa tutaj np. o jednostce Haier 8 kW z serii Super Aqua.

Podsumowanie

Tanie pompy ciepła nie muszą być nietrafionym zakupem, jeżeli mamy świadomość, co oferuje nam dana marka w porównaniu z innymi. Z tego powodu warto przypomnimy o możliwości zapoznania się z naszym rankingiem i recenzjami, które pozwolą Ci poznać temat producentów.

Pomożemy Ci z hybrydowym ogrzewaniem

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 17 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow