Menu

Pompy ciepła Systemair – recenzja

Systemair to mało znana marka produkująca pompy ciepła, lecz posiada bogatą historię w technologiach tłoczenia powietrza.

Szwecja

employees 500+ pracowników

clock Od 1972

Systemair nie należy do grona najpopularniejszych marek produkujących pompy ciepła dla użytku prywatnego, jednak posiada takie modele. Czy są one godne uwagi? Sprawdzimy to!

W recenzji uwzględnimy takie cechy jak wydajność, opłacalność, wiarygodność i gwarancja. Opiszemy także poszczególne serie pomp ciepła Systemair i wybierzemy modele godne uwagi. Zapraszamy!

Historia marki Systemair

Systemair to firma, które ma swoje korzenie w Skandynawii. Została założona w 1974 roku pod nazwą LHG kanalfläkt, w małej szwedzkiej miejscowości o nazwie Skinnskatteberg. Przedsiębiorstwa od samego początku było związane z systemami związanymi z „dystrybucją powietrza”, czyli wentylacjami, klimatyzacjami, kurtynami powietrznymi i urządzeniami grzewczymi.

Praktycznie cała historia marki Systemair związana była z „roszadami” różnych udziałowców.

Warto wiedzieć, że firma Systemair ma swoje przedstawicielstwo na terenie Polski od roku 1995 – na początku pod nazwą Kanalflakt, a od 2001 roku oficjalnie pod nazwą tej marki.

Nasza ocena pomp ciepła Systemair

Co nam się podoba

  • Solidna wydajność pomp ciepła typu split
  • Inwerterowa (regulowana) moc pompy ciepła
  • Marka z wieloletnim doświadczeniem
  • Szeroka oferta pomp ciepła
  • Jednostki wewnętrzne typu All-in-one są wyposażone w zasobniki ze stali nierdzewnej

Co nam się nie podoba

  • Brak pomp ciepła do cwu

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Firma specjalizuje się raczej w pompach ciepła o dużej mocy – tym samym dla użytku komercyjnego.

Warto jednak wiedzieć, że producent od niedawna zaczyna mocniej promować oferowane przez siebie pompy ciepła dla tradycyjnych gospodarstw domowych. Na podobny ruch zdecydowało się Mitsubishi Heavy Industries i jak się później okazało – z bardzo dużym sukcesem. Wszystko zapowiada się, że pojawiające się na polskim rynku pompy ciepła Systemair są pompami naprawdę godnymi uwagi. Ich wydajność jest na solidnym poziomie, jak również trwałość – co wynika z licznych pozytywnych opinii klientów.

W ofercie pompa ciepła od producenta Systemair mamy wszystko co potrzeba – jednostki typu monoblok, splity i all-in-one. Brakuje jednak trochę pomp ciepła do cwu, ale być może marka zdecyduje się na poszerzenie swojego asortymentu.

Trzeba jednak przyznać, że design tych pomp nie powala na kolana. Wyglądają one po prostu klasycznie, niczym się nie wyróżniają. Osoby szukające niesamowitych walorów wizualnych pompy ciepła – przy tym producencie ich nie znajdą, choć wyglądają minimalistycznie i bardzo „schludnie”.

Wydajność

Wydajność pomp ciepła Systemair jest na bardzo solidnym poziomie. SCOP wynosi mniej więcej 4,9 dla jednostek typu split i, o dziwo (bo mniej), 4,5 dla jednostek monoblokowych, W monoblokach zastosowano podwójną inwerterową sprężarkę rotacyjną – wybór solidny, lecz nie jest to elitarny scroll, który stosowany jest raczej w markach premium. Z drugiej strony nie jest to też tradycyjna sprężarka rotacyjna, która posiada pewne wady.

Sprężarki typu scroll zostały umieszczone wyłącznie w pompach ciepłach Sytemair do zastosowań komercyjnych. Te z kolei oferują klasy A++ lub A+, które dobrze świadczą o wydajności – trzeba bowiem pamiętać, że takie urządzenia nie zagwarantują raczej wydajności zbliżonych do pomp stosowanych w energooszczędnych budynkach mieszkalnych.

Opłacalność

Jeżeli chodzi natomiast o opłacalność to pompy ciepła marki Systemair prezentują się standardowo. Można po prostu podsumować to jednym zdaniem – płacimy odpowiednią cenę za adekwatną jakość. Za tradycyjne jednostki typu split zapłacimy z montażem od 35.000 zł do 42.000 zł, a all-in-one około 50.000 zł.

Wiarygodność

Pomimo długiej obecności na międzynarodowych rynkach, marka Systemair nie należy do najbardziej rozpoznawalnych. Nie uważamy, że rozpoznawalność to najważniejsza cecha wiarygodności (raczej powinna być na szarym końcu, jak przekonaliśmy się na bazie doświadczeń), lecz dla wielu potencjalnych klientów może stanowić to ważne kryterium.

Inne marki pomp ciepła zdecydowanie bardziej wpływają na wzbudzanie zaufania wśród odbiorców prywatnych. Tutaj widzimy jednak typowe zorientowanie na sektor komercyjny – gdzie marketing ma mniejsze znaczenie. Jednak pamiętajmy, że sektor komercyjny z natury jest bardziej wymagający, a Systemair radzi sobie z tym świetnie.

Można więc uznać, że wiarygodność marki Systemair w kwestii pomp ciepła także wynika z realizacji znacznie bardziej skomplikowanych technologicznie wyzwań – urządzeń grzewczych i innych systemów o wyższych mocach.

Warto jeszcze wspomnieć, że od 1995 roku Systemair ma swój oddział w Warszawie. Firma jest bezpośrednim gwarantem, co ma duże znaczenie przy ewentualnych roszczeniach - a zawsze stanowi to dla nas duży plus.

Kolejnym plusem jest fakt, że Systemair jest notowany na giełdzie.

Gwarancja

Gwarancja na pompy ciepła Systemair jest bardzo korzystna i wynosi aż 5 lat w standardzie - wymogiem jest jedynie Pierwsze Uruchomienie i dokonywanie przeglądu serwisowego każdego roku przez autoryzowanego partnera.

W przypadku agregatów wody lodowej z pompami ciepła gwarancja wynosi natomiast 12 miesięcy oraz wykonanie w tym czasie dwóch przeglądów.  Podobnie jest przy pompach ciepła WSHP, jednak przegląd wymagany jest wyłącznie raz na rok.

Jakie są serie i modele pomp ciepła Systemair?

Producent oferuje zarówno pompy ciepła split (klasyczne i all-in-one, jak i monoblok). Tak jak wspomnieliśmy – dostarcza również potężne systemy generujące w kaskadach moce dochodzące do 1MW. Również poświęcimy nieco uwagi tym rozwiązaniom.

Mini Heat Pump

Pierwszą opisywaną przez nas serią są pompy ciepła typu monoblok inwerterowe o zmiennej mocy grzewczej. Występują cztery jednostki, które dzielą się na wyposażone i nie wyposażone w grzałkę elektryczną. Wszystkie z modeli opierają swoje działanie na bardziej ekologicznym czynniku chłodniczym R32.

Ciekawy jest natomiast fakt, że dwie „najsłabsze” jednostki nie posiadają grzałki, a dwie „mocniejsze” – posiadają potężne grzałki o mocach 12kW i 16kW. Z kolei tylko najmocniejsza pompa z tej serii (M.HP16 DCI TRI) pracuje na zasilaniu trójfazowym. Prezentuje to poniższa tabela:

Nazwa jednostki Moc pompy Zasilanie Grzałka
MH.HP07 DCI MONO 7kW 1-faza Brak
MH.HP09 DCI MONO 9kW 1-faza Brak
M.HP12 DCI MONO 12kW 1-faza 12kW
M.HP16 DCI TRI 16kW 3-fazy 16kW

SYSHP MINI SPLIT

Kolejna seria „spod ramienia” Systemair to modele typu split z podziałem na klasyczne splity i all-in-one ze zintegrowanym zbiornikiem cwu. SCOP w przypadku tych jednostek wacha się w przedziale od 4,95 do 5,21 dla wody na wylocie +35°C – wskaźnik ten jest aż zaskakująco fenomenalny.

Moc akustyczna tych pomp oscyluje w okolicach wartości 50 db(A), co jest wynikiem przyzwoitym. Wydaje się więc, że pompy ciepła typu split wypadają przy monoblokach marki Systemair znacznie korzystniej.

Zbiornik CWU w jednostce all-in-one może mieć pojemność 190 lub 240 litrów, czyli bardzo klasycznie. Należy wspomnieć, że przy większym zbiorniku zasilanie jest trójfazowe, a przy mniejszym jednofazowe. Z kolei grzałka elektryczna ma moc 3kW (190 litrów) lub 6 kW (240 litrów).

Pompy z tej serii pracują na czynniku R32, a zastosowana sprężarka to sprawdzone twin-rotatory, które wyróżniają się płynną pracą i większą trwałością niż klasyczna sprężarka rotacyjna.

Dzięki funkcji Smart Grid, pompy ciepła SYSHP MINI SPLIT mogą współpracować z instalacją fotowoltaiczną, co daje jeszcze większe oszczędności. Urządzenie może również pracować w układzie hybrydowym z kolektorami solarnymi i kotłem gazowym.

Zacznij oszczędzać na energii!

Pompa ciepła, a szczególnie połączona z fotowoltaiką i magazynem energii, zapewnia wysokie oszczędności na rachunkach, szybki czas zwrotu i dużą niezależność energetyczną. Ciesz się bezobsługowym, czystym i ekologicznym systemem grzewczym w Twoim budynku!

Oblicz oszczędności

Syscroll 20-30 EVO

Systemair ma w swojej ofercie również pompy „dwuwentylatorowe” o mocach grzewczych od 20-34kW, które mogą jeszcze nadawać się do domów z dużym zapotrzebowaniem energetycznym lub siedzib firm itp. Swoje działanie opierają na czynniku R410A.

Pompy ciepła z tej serii występują wyłącznie w dwóch jednostkach: 20 Air Evo HP i 30 Air Evo HP – jak łatwo się domyśleć liczba oznacza moc grzewczą.

Systemair SYSAQUA

Wspomnieliśmy już, że Systemair zajmuje się głównie pompami ciepła o większych mocach, których oferta jest docelowo skierowana do podmiotów komercyjnych czy publicznych. Wszystkie urządzenia z oznaczeniem SYSAQUA należą właśnie do takiej grupy. Odnosi się również wrażenie, że pompy te zostały zaprojektowane raczej pod kątem chłodzenia – niektóre wersje nie posiadają nawet funkcji grzania.

Wszystkie z nich pracują na sprężarkach spiralnych (w przeciwieństwie do klasycznych pomp ciepła tego producenta), co nie dziwi – takie urządzenia wymagająwymają trwałości, a sprężarki typu scroll mogą być eksploatowane znacznie dłużej.

Pompy ciepła Systemair SYSAQUA można następnie podzielić według zastosowanych czynników chłodniczych: R290, R32 i R410A.

Wariant z czynnikiem R32 występuje aż w dziewięciu wersjach: 50kW, 60kW, 70kW, 85 kW, 100 kW, 115 kW, 130 kW, 150 kW, 170 kW. Ich sezonowe klasy energetyczne to A++ lub A+, co jest zrozumiałe dla pomp o takiej mocy grzewczej.

Z kolei jednostki o oznaczeniu BLUE z czynnikiem R290A oferowane są jako nowość. Czynnik ten, ze względu na swoją charakterystykę i konieczność zastosowania dodatkowych zabezpieczeń w związku z jego łatwopalnością, nie był raczej stosowany w takich systemach. Systemair wychodzi naprzeciw oferując jednostkę o mocy grzewczej sięgającej 35 kW.

VLH i AQVAH

Firma posiada również w swojej ofercie pompy ciepła VLH, które bazują na czynniku R410A. Stanowią one tak naprawdę agregaty wody lodowej z pompą ciepła. Występują w sześciu jednostkach o mocy od 170kW do 337 kW (w trybie grzewczym) i 149 kW do 300 kW (w trybie chłodzenia). Z kolei jednostki o mocy od 85 do 140 kW tego typu zostały oznaczone jako AQVAH.

Nasze wybory pomp ciepła Systemair

Poniżej prezentujemy natomiast model, który w naszej ocenie jest najlepszym wyborem z ramienia marki Systemair.

Pompa ciepła Systemair SPLIT 8 kW

Ta pompa to fenomenalny wybór dla klasycznego gospodarstwa domowego, czyli dobrze ocieplonych, dużych domów. SCOP przy temperaturze wody na wylocie 35°C wynosi 5.21, co jest wynikiem godnym najlepszych pomp ciepła z górnej półki – z kolei cena Systemair taka nie jest. Właśnie z tego powodu uważamy, że jest to urządzenie do rozważenia!

Pomożemy Ci wybrać właściwą pompę ciepła!

Jakiej wielkości dom chcesz ogrzać?

Metraż ogrzewanej powierzchni jest kluczowy w kalkulacji wielkości pompy ciepła.

-
+
Porównaj wyceny oparte na najlepszych komponentach
daikin logo
mitsubishi-heavy-industries logo
nibe logo
panasonic logo
vaillant logo

Opublikowane przez Adam Skrzyński Redaktor

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w urządzeniach grzewczych.